Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Проф. д-р Йонко Белоев


На 07.07.1978 г. за директор на Правителствена обединена болница е назначен проф. д-р Йонко Белоев. Той е добре познат на медицинската общност у нас – кмн, заслужил и народен деятел на науката. Роден е през 1921 г. в габровското село Градница. Съдбата му е изпълнена с много труд – нищо не е получил даром, но и с професионално и човешко удовлетворение. Много са жалоните, маркиращи траекторията му на лечител, организатор, преподавател, учен и човек. Изграждането и израстването му като интернист и кардиолог минава в атмосферата на професорите К. Чилов, М. Рашев, В. Цончев, 2 месеца в университетската клиника по кардиология в Лайпциг, 4 месеца в Научно-изследователския институт по кардиология в Москва, 7 месеца по програма на СЗО в клиниката по кардиология към Университетската болница „Лари-Боазие“ в Париж. Кариерата му на преподавател и учен започва като доброволец, неплатен асистент към Катедрата по ВБ и фармакология. Няколко години работи над дисертационната си разработка за промените и продължителността и съотношението на фазите на механичната систола на лявата камера, както и скоростта на разпространение на пулсовата вълна в артериите при ХБ и атеросклероза.

Развитието на интензивната терапия прехвърля и българските граници и през 1971 г. той организира първото в страната интензивно отделение за лечение на миокардния инфаркт.

В разцвета на творческата си биография проф. д-р Белоев е изпратен на административния пост директор на ПОБ. Тук той показва организаторските си умения и пряко допринася за по-нататъшното развитие на правителствената медицина у нас. Директорстването му е белязано и от 100-годишнината от създаването на държавното здравеопазване в България, за което МНЗ награждава 24 медицински специалисти и от Правителствена болница с учредения по този повод медал.

Проф. д-р Белоев укрепва щатния висш медицински персонал, той назначава и първата в историята на правителствената медицина у нас главна медицинска сестра с акушерско, сестринско и висше педагогическо образование Стоянка Менева. За пръв път въвежда практиката лекарите да се назначават чрез конкурс. Така с привличането на водещи специалисти и с личното си доверие към работещите в ПОБ, проф. Белоев успява да възвърне уважението и доверието и на пациентите към редовия лекуващ лекар.

По времето на директор Белоев се предприемат големи архитектурно-строителни промени в болницата, оптимизира се разпределението на пространствата и следвайки правилата на модерното западноевропейско здравно строителство, сградата се разширява на изток и на запад. Включват се и нови елементи, които омекотяват болничната архитектура – нова болнична аптека, трапезария и ново барче, топлите връзки и коридорите са богато озеленени, по стените на кътовете за срещи в отделенията за окачени оригинални творби от най-добрите български художници. Построен е нов кухненски блок с две кухни – за лежащо болните и за персонала, оборудван с най-високо технологичен кухненски инвентар и обзаведен по най-съвременните изисквания за болничното хранене – със складови и работни помещения, хладилни камери, сладкарски отдел, столова. В Отделението по болнично хранене за път у нас се въвежда индивидуално хранене с компютърна обработка на диетите /1985/. Може би болницата е единствената в страната, в която през наблюдавания период ежедневно се осигуряват диетични ястия и шипкова отвара за целия медицински персонал. Ръководството и екипът от диетолози и инструктори по хранене са натоварени с разработване на режимите, технологиите и менютата не само за най-висшия политически и стопанско-административен ешелон, но и за гости и делегации на ЦК на БКП, Комсомола, санаториуми, ловни хижи, резиденции и др., включени в цялостната система на правителствената медицина у нас и под прекия контрол на УБО. Тъй като това са предимно здрави хора, се набляга предимно на профилактичното хранене. В тази много отговорна дейност се работи екипно – включени са още и диетолози, гастроентеролози, интернисти, лични лекари от поликлиниката, а при необходимост и лекари от други специалности.