Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Д-р Вера Филипова


Родена през 1903 г. в прочутото килимарско с. Чипровци, тя емигрира в СССР (1927г.), завършва медицина в Москва (1933 г.), ,работи като заводски лекар и интернист, взема специалност Клинична лаборатория и става лабораторен лекар. По време на Отечествената война в продължение на пет години е началник на Клинична лаборатория в евакуационната болница в гр. Перм. След завръщането си в България работи последователно като завеждащ Клинична лаборатория, зам.-главен и главен лекар на Първа градска болница, а с откриването на Правителствена поликлиника е и съвместител-завеждащ Клинична лаборатория в нея. Със Заповед на министър П. Коларов от 07.01952 г. е назначена за директор и остава на тази длъжност до преместването на Правителствена поликлиника в новата болнична сграда в кв. „Лозенец“ през 1964 г. По нейно време болницата укрепва кадрово, увеличава се легловата база, започва и завършва строителството на същинската Правителствена болница. Тя успява да набавя най-модерната апаратура не само за Клиничната лаборатория, но за всички специалности. Голяма част от апаратурата, консумативите и медикаментите се закупуват не само от СССР и другите социалистически страни, но и от други европейски страни, които участват в Международния панаир в Пловдив. Във връзка с влизането в експлоатация на стационара-санаториум в с. Владая и със строежа на новата сграда, министърът командирова д-р Филипова в Москва, Ленинград (Санкт Петербург), Източен Берлин, Прага и Братислава, за да се запознае със спецификата на организацията и работата в правителствените болници и санаториуми в тези страни.

През първите 13 години министерството и ръководството на Правителствена поликлиника полагат максимални усилия за стабилизиране и оптимизиране на лекарския състав. Моделът на съвместителство се оказва не особено сполучлив – някои от съвместителите се включват само в графиците с дежурствата, а други предпочитат да правят активна научна и преподавателска кариера на основното си работно място. Ето защо по време на своето директорство д-р Филипова определя някои от съвместителите за консултанти – постоянни или на повикване. По този начин нуждаещите се пациенти получават необходимата им висококвалифицирана и специализирана помощ, а болницата изплаща само хонорар за всяка проведена консултация. Този модел се прилага и от всички следващи директори до края на 1988 г.

Напускането на някои от съвместителите и разрастването на медицинските дейности налагат назначаването на редови щатни специалисти. С приоритет се назначават специалисти от водещите в страната висши медицински заведения ВМИ-София и ИСУЛ. За времето от 1952 до 1964 г. броят на прикрепения контингент нараства, разкриват се нови структурни звена, въвеждат се нови методи за диагностика, лечение и рехабилитация, увеличава се и персоналът.

През 1954 г. за лежащо болните във ВО на Правителствена поликлиника се въвежда лечебно-охранителния режим, а след откриването на санаториума във Владая през 1955 г., той активно се провежда там. От 1958 г. в Поликлиниката и в санаториума се внедрява двустепенното обслужване на болните.

За повишаване и поддържане на квалификацията не само д-р Филипова е изпратена на специализация в чужбина. Тенденцията да се изучава чуждия опит на място се засилва от 1959 година нататък, когато д-р Л.Балабански е изпратен за три месеца в СССР, а впоследствие още няколко лекари-интернисти заминават там за месец. След 1964 г. са реализирани четири тримесечни специализации в ГДР и едно участие в курс по електроенцефалография в Залцбург (Австрия).

По време на управлението на д-р Филипова легловата база нараства четири пъти. Във връзка с разрастването на амбулаторната, стационарна и рехабилитационна дейности, през 1958 г. Правителствена поликлиника със санаториум в с. Владая е прекатегоризирана на Правителствена обединена болница.

Паралелно вървят плановете, строежът, обзавеждането и оборудването на болничната сграда в кв. „Лозенец“. Изпълнила поставените й глобални задачи и вече заслужил лекар, д-р Вера Филипова е пенсионирана на 09.06.1964 г.