Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Д-р Кирил Хавезов


Оглавявал болничното заведение през периода 1964 – 1973

Биографичните данни за д-р Хавезов са оскъдни. Роден е през 1907 г. в учителско семейство в гр. Сливен. Там завършва гимназия. Учи медицина в Загреб (1926-1931), но прекъсва заради боледуване от белодробна туберкулоза и астма. След няколко годишно стабилизиране заминава отново да учи в Загреб, впоследствие завършва медицина в София. и завършва и завършва медицина през 1941 г. Започва работа като доброволен лекар-специализант в Александровска болница (1941 -1942 г.). До 1947 година работи като лекар в Медицинския институт в София, асистент на проф. Чилов, който го определя като един от най-добрите специалисти по стомашни болести. Ползва няколко езика, като всички лекари, завършили висшето си образование в чужбина – руски, словенски, английски, френски и немски.


д-р Кирил Хафезов Детската снимка на д-р Кирил Хавезов е предоставена от един от неговите потомци, носещ името му и е собственост на фамилния архив. Отляво надясно са: Петър Василев Хавезов (1902-1969), финансист (завършил финанси в Мюнхен, автор на много книги и учебници по счетоводство), баща им - Васил Петров Хавезов (1873-1920)(завършил висшето си образование в Петербург, един от първите випускници на Висшия педагогически курс (предходник на Софийски университет), работил последователно като учител в Сливенската мъжка гимназия и девическа гимназия и инспектор на училищата в Сливен и Ямбол). В скута на Васил Хавезов е Кирил Хавезов (1907-1973), завършил гимназия в Сливен. Следват майка му Щиляна (1888-1930), сестра му Райна (1905-1928), учителка, а най-вдясно е брат му Христо Хавезов (1903-1945) (завършил машинно инженерство в Италия - инженер балистик, а впоследствие в Германия оръжейно производство и генерал щабна академия, заемал длъжността директор на военния завод в Казанлък до 9 септември 1944 г., убит по време на комунистическия режим).

Със заповед на здравния министър от 10.06.1964 г. за директор на Правителствена обединена болница е назначен д-р Кирил Хавезов. С новия директор започва нов етап в дейността и развитието на т.нар. правителствена медицина у нас. Болницата отговаря на европейските стандарти за обединена окръжна болница – стационарни отделения, поликлинични отделения, кабинети, лаборатории, аптека, кухня, складове за храни, лекарства и консумативи. Балансът между поликлиничната и стационарната, медицинската и административно-стопанската части е безупречен. Монтирана е най-модерната за момента апаратура за функционална и лабораторна диагностика, лечение, физиотерапия и рехабилитация. Прилагат се и най-новите методи на изследване, лечение и рехабилитация. Новите възможности за профилактика, диагностика, терапия и рехабилитация налагат назначаването на нови специалисти, особено за работата с новата медицинска апаратура.

Новият директор не освобождава нито един от работещите в правителствена поликлиника специалисти – само попълва и разширява щата.

Новият директор става и лекуващ лекар на държавния глава Тодор Живков

Болничната статистика показва, че броят на имащите право да получават медицинско обслужване в болницата е с трайна тенденция към нарастване – списъкът се удължава не толкова с имена на политически, профсъюзни и държавни ръководители, колкото с тези на прекъснато удостояваните “народни“ – писатели, актьори, поети, художници, лекари, деятели на науката и културата и др.