Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Безплатни прегледи за рак на кожата в болница „Лозенец“

Безплатен скрининг за рак на кожата организира Университетска болница „Лозенец“ на 9 май. Инициативата е част от Националната кампания за профилактика „Евромеланома 2012“.

За седма поредна година Българското дерматологично дружество под егидата на Европейската академия по дерматология и венерология и Европейския парламент  стартира Националната кампания за профилактика и скрининг на рака на кожата „Евромеланома 2012“. Същността на провежданата кампания е да даде възможност за консултация със специалист дерматолог на всеки, който има съмнително изменение на повърхността на кожата си – бенка, незаздравяваща рана или друг тревожен обрив, локализиран на откритите или покритите части от тялото.

В болница „Лозенец“ на разположение на пациентите на 9 май (цял ден) ще бъдат доц.  Кирил Праматаров (от 14 до 17 ч.),  доц. Георги Чернев (от 13.30 до 19.30 ч.), д-р Тияна Стоянова и д-р Теодора Танева. Прегледът е безплатен и включва клинична оценка и поставяне на диагноза. Последващите диагностични и терапевтични процедури – биопсии, консервативно лечение, криотерапия, оперативно лечение или рентген-терапия, се извършват срещу направления от НЗОК или заплащане по ценоразписа на болницата.

В кампанията ще вземат участие на доброволен принцип всички желаещи дерматолози – от университетски клиники, болнични заведения, центрове за кожни и венерически заболявания и частни дерматологични практики.

Ракът на кожата е най-разпространеното раково заболяване и се среща предимно при хора на възраст между 20 и 40 години. Основният причинител на меланома е слънцето, а най-застрашени са хората със светъл цвят на кожата. Всяка година в България от рак на кожата заболяват 150 души на 100 хиляди население. Това е почти 10 пъти повече от честотата на заболяване в Средна Европа – 20 души на 100 000.