Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Колко опасно е затлъстяването?

На 18 май в аулата на УМБАЛ „Лозенец“ се състоя медицински научен форум на тема затлъстяването, организирано съвместно от „Ново Нордиск“ и Клиниката по вътрешни болести на лечебното заведение. Поводът бе Европейският ден за борба със затлъстяването, който се отбелязва всяка година на 19 май.

Модератор на събитието бе доц. д-р Малина Петкова, специалист по вътрешни болести и ендокринология в болницата, а участие във форума взеха доц. д-р Рая Иванова, д-р Десимира Миронова, д-р Елена Вучкова, д-р Герасим Темелков и доц. Д-р Росица Попова.

„Затлъстяването е признато като заболяване от 1948 година, но все още е стигма. Данни на Световната здравна организация от март месец 2024 г. показват, че повече от 2 милиарда души от населението на света са с наднормено тегло, а 860 милиона са със затлъстяване. Това е огромна цифра! Смята се, че през 2035 година 54% от населението на земята ще бъде с наднормено тегло. Това ни дава основание да говорим за това заболяване, да го изучаваме и да намерим решение. В България 6 от 10 възрастни живеят с наднормено тегло или затлъстяване, а при децата – повече от 224 000 в училищна възраст. Интересен факт е, че час и половина, прекарани пред екран, повишават над два пъти риска от развитие на затлъстяване. По отношение на затлъстяването България е на шесто място в Европа за възрастните, а при децата – на пето място. Нашето дружество направи проучване, което показа, че 33% от хората над 20 години са със затлъстяване, което е значително по-често при мъжете, отколкото при жените. Една трета от хората със затлъстяване смятат състоянието си за временно, а 2/3 – за постоянно.

Още едно проучване показва, че около 30% от хората у нас смятат, че хроничните заболявания се дължат на наднорменото тегло, но по-голяма част смятат, че затлъстяването е следствие на хроничните заболявания. И двете неща са верни. Затлъстяването не е просто болест, а предвестник и на други болести. Затлъстяването е пандемия и води до много усложнения“, каза доц. д-р Малина Петкова.

Изследванията показват, че почти всички опити за понижаване на теглото имат определен успех за определен период от време. Впоследствие хората не само възвръщат свалените килограми, но и още повече повишават своето тегло.

„Изключително важен е взаимният подход при пациенти със затлъстяване. На Европейския конгрес по затлъстяването бе съобщено, че над 229 са усложненията, свързани с това заболяване. Когато пациентът влезе в кабинета, той идва с мотивацията да отслабне. Но това, което ние, лекарите, трябва да му обясним, е, че ние лекуваме затлъстяването, а отслабването е негова работа със спазването на хранителен режим и увеличаване на физическото натоварване. Това не е настинка, която се лекува седмица-две, а хронично заболяване, което се лекува цял живот“, заяви д-р Десимира Миронова.

Подходът към затлъстяването трябва да е мултидисциплинарен, което включва работата на множество специалисти, сред които ендокринолози, диетолози, психолози, кардиолози. При определяне на затлъстяването е важен индексът на телесната маса, но също и обиколката на талията на пациентите, защото тя е пряко свързана със сърдечно-съдовия риск.

Но наднорменото тегло е състояние, което има освен биологична и поведенческа, така и психоемоционална страна. Хората със затлъстяване почти постоянно се сблъскват с предразсъдъците на обществото за тяхното състояние. Затова идентифицирането на психологическите аспекти е от решаващо значение за избягване на неуспехите в установяването на здравословна грижа за себе си. Здравка Анина, клиничен психолог в Психологичен център „Лозенец“, обяснява, че проблемът със затлъстяването изисква съпътстваща психологична подкрепа, тъй като всяка промяна на навиците включва осъзнаване на причините зад тях на по-дълбоко ниво. В рамките на терапевтичната работа човек би могъл да открие, изследва и наблюдава съпътстващите го в този процес емоции, получавайки подкрепа и откривайки нови решения. Здравословните проблеми и занижената самооценка, вследствие на неуспешните опити за контролиране на теглото, често се превръщат в непреодолима пречка за много хора и създават усещане за провал. В този омагьосан кръг може да се зароди усещане за самота и вина, породено от непостижимите очаквания. Често възникват и чувства на безнадеждност и безсилие. Един неефективен начин на справяне е отричането и омаловажаването на проблема.

Храненето е един от първите и основни начини за успокоение на бебетата. При липса на други достъпни алтернативи за намаляване на тревогата, някои хора прибягват именно към храната. Това е несъзнаван и автоматичен механизъм за регулация на неприемливи емоции, а пътят към промяната на този стереотип може да бъде труден, ако няма адекватна подкрепа.

Поведението е от съществено значение за превенция и преодоляване на затлъстяването. За да се постигне това, обаче, се изисква промяна на представата за себе си, както и работа с емоционалната страна на проблема.

Индивидуалният подход с всеки пациент е от ключово значение. Той включва изследване на потребностите, причините и факторите, които влияят, както и оценка на нивото на дистрес и артикулация на емоциите. Работи се в посока повишаване на автономността и увереността при вземане на решения, за да се достигне до устойчива здравословна промяна.

Всичко това за пореден път доказва, че затлъстяването е комплексно хронично заболяване, което не се изчерпва единствено до консумацията на по-малко храна и повече движение. Всъщност затлъстяването може да бъде повлияно от генетика, физиология, среда, работа и образование и какво се случва в мозъка. Разбирането на тези фактори е от решаващо значение, тъй като затлъстяването е свързано с много други заболявания, включително захарен диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак. Освен това хората със затлъстяване се сблъскват със стигмата и предразсъдъците всеки ден. С правилните грижи и комплексен подход хората със затлъстяване могат да постигнат трайна загуба на тегло, което е от съществено значение за тяхното здраве и качеството им на живот.