Лабораторията по медицинска генетика е част от лабораторно –диагностичния блок на УМБАЛ „Лозенец“. Разположена на площ от над 200 кв. метра и осъществява дейност от 2017 г. Лабораторията е база за обучение по медицинска генетика на специализанти, докторанти и студенти. Предоставя възможности за извършване на богата гама генетични изследвания:
Оборудването включва уникална за страната високопроизводителна апаратура, като автоматизирани системи за пречистване на нуклеинови киселини (QIAsymphony SP/AS, MagNA Pure 96 System, EZ1 Advanced XL и др.), пробоподготовка (QIAgility, Freedom EVO 100) и анализ (GenomeLab GeXP, PyroMark Q24 и др.).
Лабораторията е подходящ партньор за осъществяване на научно-изследователски и развойни проекти не само заради материално-техническата база, с която разполага, но и заради експертизата на персонала.
Екипът на лабораторията включва лекари и молекулярни биолози с опит в диагностиката на наследствените заболявания при човека.
Доц. д-р Радослава Въжарова, дм – Началник лаборатория; лекар специалист по медицинска генетика
Д-р Атанас Сяров – лекар, редовен докторант по медицинска генетика
Аделина Йосифова – молекулярен биолог, доктор по генетика
Теодор Тодоров – молекулярен биолог, доктор по генетика
Екипът на лабораторията предлага медико-генетично консултиране и генетични изследвания на пациенти/семейства при планиране на бременност, семейства с репродуктивни проблеми, вродени аномалии, интелектуален дефицит, редки генетични болести, сърдечно-съдови заболявания и предразположения, фамилни онкологични заболявания, наследствени чернодробни заболявания и др.
Какво е “генетично изследване”?
Генетичното изследване търси промени, понякога наричани мутации или варианти, във Вашата ДНК. Генетичното изследване е полезно в много области на медицината и може да промени медицинските грижи, които получавате вие или друг член на вашето семейство. Например, генетичното изследване може да потвърди диагноза за генетично състояние като синдром на чуплива Х-хромозома (Fragile X syndrome, OMIM: 300624 ) или да предостави информация за риска от развитие на рак. Съществуват много различни видове генетични тестове. Генетичните тестове се правят с помощта на кръвна проба (или друга биологична проба: букална лигавица, амниотична течност) и резултатите, в зависимост от сложността на анализа, обикновено са готови след няколко дни до няколко седмици. Тъй като споделяме своята ДНК с членовете на семействата си, ако се установи, че имате генетична промяна, членовете на Вашето семейство може да имат същата промяна. Генетичното консултиране преди и след провеждане на генетично изследване може да помогне да се уверите, че са изследвани правилните членове на Вашето семейство, че е назначен правилният генетичен тест и че разбирате резултатите си.
Защо се прави?
Генетичните изследвания играят важна роля за определяне на риска от развитие на определени заболявания, както и за скрининг, а понякога и при избор на подходящо лечение. Различни видове генетични тестове се правят по различен повод: