Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

Бум на бактериална инфекция, която причинява и скарлатина

Бум на бактериална инфекция, която причинява и скарлатина. Засегнати са предимно деца от 2 до 9 години. Потвърдените случаи на скарлатина от началото на годината са над 3100. За същия период на 2022 г. са регистрирани 46 случая. В София само през последния месец децата с доказана скарлатина са близо 580.

В последните месеци много от пациентите на доктор Георгиева са с инфекция, причинена от специфична бактерия.

"Стрептококова ангина се познава по характерните за ангина подути сливици, които са зачервени и които имат гнойни налепи по тях", обяснява Боряна Георгиева - педиатър УМБАЛ "Лозенец".

Ако инфекцията е хваната късно, детето може да развие по-специфичната ѝ форма - по-известна като скарлатина. Сред характерните симптоми висока температура, червено гърло и обрив по тялото.

"Лицето е червено, тялото е червено само около носа и устата са бели, Това се казва триъгълник на околоустната бледост. Езикът придобива вид на малинка".

Отпадането на ограниченията заради COVID-19 е сред причините за повечето деца със скарлатина. Инфекцията се разпространява през пролетта и зимата. За епидемия на този етап не може да се говори.

"Един и същи щам е циркулира периодично. Ние нямаме ваксина. И в 5% от случаите са възможни повторни заболявания", каза проф. Татяна Червенякова - директор на СПАЛИПБ "Проф. Иван Киров".

Бърз тест с резултат за 10 минути или изследване в лаборатория, която отнема часове, са вариантите за доказване на стрептококова инфекция и скарлатина. Бактерията се лекува с антибиотик за това е задължително да се направи и така наречената антибиограма.

"Чрез която определяме чувствителността на всички клинично значими антибиотици", каза д-р Георги Тодоров - лаборатория по клинична микробиология - УМБАЛ "Лозенец".

"Ранното започване на антибиотик има двояка цел. Овладяване на клиничните симптоми и профилактика на усложнения", каза проф. Татяна Червенякова.

В инфекциозна болница с услужнения след скарлатина от началото на годината са лекувани 12 деца. Около 15 деца от столичното 51-во училище са инфектирани от началото на годината. Те са били под карантина за 10 дни.

"Другите ученици, които са в класа не подлежат на карантина, а на наблюдение от медицински специалист в училището", каза Веселин Стефанов, зам.-директор на 51-во СУ "Елисавета Багряна".

По-честа дезинфекция, проветряване и задължително измерване на температурата на децата на входа са сред мерките, които действат в училището. Прогнозите са, че случаите ще намалеят със затоплянето на времето.

БНТ 1 Новини
16.03.2023