Проф. д-р Йонко Белоев

На 07.07.1978 г. за директор на Правителствена обединена болница е назначен проф. д-р Йонко Белоев. Той е добре познат на медицинската общност у нас – кмн, заслужил и народен деятел на науката. Роден е през 1921 г. в габровското село Градница. Съдбата му е изпълнена с много труд – нищо не е получил даром, но и с професионално и човешко удовлетворение. Много са жалоните, маркиращи траекторията му на лечител, организатор, преподавател, учен и човек. Изграждането и израстването му като интернист и кардиолог минава в атмосферата на професорите К. Чилов, М. Рашев, В. Цончев, 2 месеца в университетската клиника по кардиология в Лайпциг, 4 месеца в Научно-изследователския институт по кардиология в Москва, 7 месеца по програма на СЗО в клиниката по кардиология към Университетската болница „Лари-Боазие“ в Париж. Кариерата му на преподавател и учен започва като доброволец, неплатен асистент към Катедрата по ВБ и фармакология. Няколко години работи над дисертационната си разработка за промените и продължителността и съотношението на фазите на механичната систола на лявата камера, както и скоростта на разпространение на пулсовата вълна в артериите при ХБ и атеросклероза.

Развитието на интензивната терапия прехвърля и българските граници и през 1971 г. той организира първото в страната интензивно отделение за лечение на миокардния инфаркт.

В разцвета на творческата си биография проф. д-р Белоев е изпратен на административния пост директор на ПОБ. Тук той показва организаторските си умения и пряко допринася за по-нататъшното развитие на правителствената медицина у нас. Директорстването му е белязано и от 100-годишнината от създаването на държавното здравеопазване в България, за което МНЗ награждава 24 медицински специалисти и от Правителствена болница с учредения по този повод медал.

Проф. д-р Белоев укрепва щатния висш медицински персонал, той назначава и първата в историята на правителствената медицина у нас главна медицинска сестра с акушерско, сестринско и висше педагогическо образование Стоянка Менева. За пръв път въвежда практиката лекарите да се назначават чрез конкурс. Така с привличането на водещи специалисти и с личното си доверие към работещите в ПОБ, проф. Белоев успява да възвърне уважението и доверието и на пациентите към редовия лекуващ лекар.

По времето на директор Белоев се предприемат големи архитектурно-строителни промени в болницата, оптимизира се разпределението на пространствата и следвайки правилата на модерното западноевропейско здравно строителство, сградата се разширява на изток и на запад. Включват се и нови елементи, които омекотяват болничната архитектура – нова болнична аптека, трапезария и ново барче, топлите връзки и коридорите са богато озеленени, по стените на кътовете за срещи в отделенията за окачени оригинални творби от най-добрите български художници. Построен е нов кухненски блок с две кухни – за лежащо болните и за персонала, оборудван с най-високо технологичен кухненски инвентар и обзаведен по най-съвременните изисквания за болничното хранене – със складови и работни помещения, хладилни камери, сладкарски отдел, столова. В Отделението по болнично хранене за път у нас се въвежда индивидуално хранене с компютърна обработка на диетите /1985/. Може би болницата е единствената в страната, в която през наблюдавания период ежедневно се осигуряват диетични ястия и шипкова отвара за целия медицински персонал. Ръководството и екипът от диетолози и инструктори по хранене са натоварени с разработване на режимите, технологиите и менютата не само за най-висшия политически и стопанско-административен ешелон, но и за гости и делегации на ЦК на БКП, Комсомола, санаториуми, ловни хижи, резиденции и др., включени в цялостната система на правителствената медицина у нас и под прекия контрол на УБО. Тъй като това са предимно здрави хора, се набляга предимно на профилактичното хранене. В тази много отговорна дейност се работи екипно – включени са още и диетолози, гастроентеролози, интернисти, лични лекари от поликлиниката, а при необходимост и лекари от други специалности.