Д-р Ясен Мутафов, УМБАЛ „Лозенец“: При оказване на първа помощ запазете спокойствие и хладнокръвие

Д-р Ясен Мутафов е завършил медицина в Медицинския университет София през 2002 г. Има придобита специалност „Анестезиология и интензивно лечение“. През 2019 г. специализира в Клиниката по кардиохирургия, гръдна и съдова хирургия и трансплантации в Медицинския университет гр. Хановер, Германия. От август 2003 г. работи като анестезиолог-реаниматор към Клиниката по анестезия и интензивно лечение на болница „Лозенец“, а от март 2022 е завеждащ Отделение „Интензивно лечение“ на болницата. Член е на Българския лекарски съюз, Европейското дружество по анестезиология и интензивно лечение (ESAIC).
Доктор Мутафов, на 14 октомври в УМБАЛ „Лозенец“ се проведе курс „Всеки може да спаси живот“ с цел обучение на студентите по медицина към СУ „Св. Климент Охридски“ по оказване на първа помощ на пострадал. Как премина курсът?
Целите на курса бяха да припомнят и осъвременят познанията на студентите за правилно провеждане на КПР (кардио-пулмонална ресусцитация). Първата част беше посветена на теорията, обясняваща тези действия, както и на съвременните разбирания, основани на научни доказателства за поредност и степенуване по важност на действията. Втората част предполагаше практическо приложение на действията и хватките за осигуряване на проходимост на дихателни пътища и извършване на непряк сърдечен масаж – позиция на тялото на пострадалия и на оказващия помощ, позиция на ръцете, честота и дълбочина на натиска. Демонстрирани бяха устройства, които се използват при етапа на разширена поддръжка на живота (етапа за професионалисти) – една от малкото в България машини за извършване на автоматичен сърдечен масаж, а също и дефибрилатор с възможности за външен пейсмейкър. Според мен целите на курса бяха постигнати и се надявам, че за студентите е било полезно и интересно. Другата цел на курса беше на 16 октомври (Международния ден за „рестартиране“ на сърцето, както и професионален празник на анестезиолозите по света) студентите да демонстрират и обучат граждани на усвоените техники за съживяване, да убедят хората, че това са лесни и безопасни мероприятия, които са важни и могат да спасят живот. Интересен е фактът, че след въвеждане на такива обучителни програми в училищата в Белгия през 2005 г. в рамките на следващите 10 години се наблюдава почти трикратно увеличение (от 20% на над 60%) на оцелелите след инциденти със спиране на сърдечната дейност. Според някои статистики за България процентът на оцеляване е далеч под 10%.
Кои са най-важните правила, които хората трябва да следват при оказване на първа помощ, и кога е необходимо оказването на такава?
Основното е запазване на спокойствие и хладнокръвие – да не се страхуват да започнат масаж – ако един човек има нужда от него, той няма да се противи, вероятността от увреда е минимална и многократно надвишава ползите; ако няма нужда от масаж – спасителите бързо ще разберат това (ще бъдат отблъснати, раненият ще покаже, че го боли). Второто е да се уверят, че самите спасители са в безопасност, и да се включат колкото може повече помощници. Едновременно с това да се уведомят съответните служби – най-добре стартирайте масаж и включете телефона на говорител или „свободни ръце“ и следвайте инструкциите на оператора. Третото (но не и по важност) – търпение и толерантност. В подобна ситуация стресът е голям, времето тече с друга скорост. Екипите на спешна помощ все още не разполагат с магически средства за мигновено появяване при инцидент – и при най-добро желание в час пик разстоянието от Сточна гара, където е базата на столичната Спешна помощ, до примерно, Орлов мост в столицата се взима за около 7–10 минути (на включените в инцидента ще им се сторят като 30), а важни са първите 2–3 минути. Точно това е времевият интервал, в който трябва да се включат гражданите – свидетели на инцидента с адекватни действия. Не съвети, а действия! Техниката на действията може да се види в курсове като настоящия или целогодишно организираните от БЧК и други организации, има и доста клипове и материали в интернет.
По ваши наблюдения – запознато ли е обществото ни достатъчно добре как трябва да се процедира в ситуация с пострадал човек?
Съдейки по трафика, би трябвало да има доста хора, изкарали задължителните за шофьорска книжка курсове на БЧК. Преди години се организираха такива и в училищата. Някои фирми и организации правят подобни курсове за служителите си. Уви, повече са зрителите и не съвсем адекватните действия. Пример за такива действия са опити да се налее течност (вода, кафе, кока-кола) в устата на припаднал човек, вдигането/изправянето на припаднал човек, опит за „вадене на езика“. По-правилни са описаните в този курс техники с повдигане на брадичката и леко извиване на главата назад. Може би са необходими повече опреснителни курсове и възстановяване на училищните обучения, за да се насърчат и убедят хората, че няма нищо страшно и опасно както за тях, така и за и пострадалия. Съществува международна инициатива за деца – KIDS SAVE LIVES. В около 7 държави от ЕС обучението е задължително в детска възраст, съобразено с нивото на физическо развитие. При предучилищна и 1-ви и 2-ри клас – да установят проблем и да потърсят помощ, включително телефон 112; в училищна – да имат силата и за непряк сърдечен масаж; в горни класове – употреба на автоматичен дефибрилатор. Необходими са и по-активни действия от държавата с помощта на различни частни инициативи. Трябва по-активно да се организира осигуреност и достъп до автоматични дефибрилатори на публични места; специализирани пакети/чанти (например в полицейски екипи или метростанции), които да могат да се ползват от намиращи се на мястото на инцидента обучени медици; автоматично уведомяване чрез мобилна комуникация, GPS позициониране и подходящ софтуер на екипирани доброволци в близост.
Съществуват ли разлики при оказването на първа помощ на възрастни и на деца?
При бебета и малки деца се съобразяваме с малките им размери и крехкостта. Масажът се прави с палците или два пръста (показалец и среден пръст), а дланите се поставят под гръбчето за твърда опора. Обдишването е с доста по-малка „глътка“ въздух. При тях е по-типично да има нарушение на дишането и вследствие на това –спряла сърдечна дейност. Отстраняването на причината за спряло дишане (много често чуждо тяло в дихателните пътища) и кратко време масаж, съчетано с обдишване, има бърз ефект. Тук честотата на сърдечни притискания е малко по-висока – около 120/мин. При възрастните по-често причината за спиране на сърцето е нарушение на ритъма или инфаркт, т.е. първопричината е в самото сърце (почти 65–70% от случаите). Съживяването трае по-дълго и се обръща основно внимание на сърдечния масаж, без прекъсване дори за няколко секунди, като може изобщо да изоставите обдишването до пристигане на медицинския екип. При най-възрастните трябва да се имат предвид възрастово обусловените изменения в костите, които водят до крехкост и лесна чупливост (остеопороза). Съответно натискът също трябва да е по-малък и внимателен.
Вестник: Филтър
26.10.2022
Новини
