19-ти май – Европейски ден за борба със затлъстяването

19-ти май – Европейски ден за борба със затлъстяването

На 19-ти май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването - подходящ повод за разговор относно психологичните аспекти на този нарастващ в световен мащаб проблем на общественото здраве.

 Наднорменото тегло е състояние, което има биологична, поведенческа, но също и психо-емоционална страна. Идентифицирането на психологическите аспекти е от решаващо значение за избягване на неуспехите в установяването на здравословна грижа за себе си.

Проблемът със затлъстяването изисква съпътстваща психологична подкрепа, тъй като всяка промяна на навиците включва осъзнаване на причините зад тях на по-дълбоко ниво.   В рамките на терапевтичната работа, човек би могъл да открие, изследва и наблюдава съпътстващите го в този процес емоции, получавайки подкрепа и откривайки нови решения.

Здравословните проблеми и занижената самооценка, в следствие на неуспешните опити за контролиране на теглото, често се превръщат  в непреодолима пречка за много хора и създават усещане за провал. В този омагьосан кръг може да се зароди усещане за самота и вина, породено от непостижимите очаквания. Често възникват и чувства на безнадеждност и безсилие. Един неефективен начин на справяне е отричането и омаловажаването на проблема.  

Храненетое един от първите и основни начини за успокоение на бебетата. При липса на други достъпни алтернативи за намаляване на тревогата, някои хора прибягват именно към храната. Това е несъзнаван и автоматичен механизъм за регулация на неприемливи емоции, а пътят към промяната на този стереотип може да бъде труден, ако няма адекватна подкрепа.

Поведението е от съществено значение за превенция и преодоляване на затлъстяването. За да се постигне това, обаче, се изисква промяна на представата за себе си, както и работа с емоционалната страна на проблема.

Индивидуалният подход с всеки пациент е от ключово значение. Той включва изследване на потребностите, причините и факторите, които влияят, както и оценка на нивото на дистрес и артикулация на емоциите.  Работи се в посока повишаване на автономността и увереността при вземане на решения, за да се достигне до устойчива здравословна промяна.

Здравка Анина,
клиничен психолог в Психологичен център „Лозенец“