За добро зрение в по-зряла възраст: Трети световен конгрес „Противоречия в офталмологията“

Дата: 10.04.2012

Проф. Божимир Петровски, завеждащ Клиника по очни болести към УБ „Лозенец“, и д-р Дида Казакова, специалист офталмолог, взеха участие в Третия световен конгрес „Противоречия в офталмологията“ в Истанбул, Турция. Тъй като темите  на събитието засягат някои от най-разпространените заболявания на очите в днешно време, помолихме двамата офталмолози да споделят накратко своите впечатления. Ето какво ни разказаха те:

Проф. Петровски: „Противоречия в офталмологията“ е световен конгрес, който поради огромния международен интерес се провежда за трети път под егидата на Еврейското офталмологично общество. В конгреса участват офталмолози от целия свят, а лектори са едни най-добрите специалисти по очни болести. Тематиката на конгреса засегна актуални проблеми в офталмологията, като лечение на диабетната ретинопатия, различни съдови заболявания, като тромбози на ретината, водещи до слепота, лечение с „Анти GF“ средства, които спират или намаляват порастването на съдовете.

Проф. Петровски: Конгресът беше разделен на три панела. Първият беше посветен на ретината, вторият разглеждаше проблемите с глаукомата, а третият засягаше повече детската офталмология, травми и възпалителни заболявания. В частта, посветена на възпалителните заболявания, интересът беше насочен към факта, че много от тях отслабват имунитета на болните и по тази причина те протичат много по-злокачествено.

Д-р Казакова: Глаукомата предизвика специален интерес по време на конференцията, тъй като цели 3% от населението на света страдат от това заболяване. Глаукомата е безсимптомно заболяване, при което решаващ фактор е ранното диагностициране. 67 мил. души имат глаукома в света, като около 7 милиона са вече слепи. Освен традиционните лекарствени методи за лечение на глаукома има и нови техники, които са алтернативни на стандартната операция. В един от докладите, представени на конгреса, беше посветен на прилагането на тези техники при деца. Освен основните хирургически техники все повече навлизат и новите импланти, миниинвазивните техники, както и лазерната хирургия.

Проф. Петровски: Все повече се отдава значение на един от основните рискови фактори за глаукомата – очното налягане. То се лекува медикаментозно и оперативно. Традиционните средства успяват единствено да подобрят прогнозата, но не лекуват напълно заболяването. Търсят се нови комбинирани видове лечение – медикаментозно и ,,анти GF“. Последните проучвания показват, че благодарение на тях отокът на ретината намалява и ходът на заболяването се забавя.

Д-р Казакова: Доброто зрение в по-зряла възраст е изключително важно. Основната цел на конференцията беше осигуряване на по-добро качество на живот на пациентите.

Пациентът с първата белодробна трансплантация, извършена в България, бе изписан от УБ „Лозенец“

Дата: 09.12.2019

Всяка капка кръв е от значение... ❤️ Дарете кръв в УБ „Лозенец“

Дата: 04.12.2019