Гордостта на болница „Лозенец": Ивайло с 5 медала от Европейското първенство за трансплантирани

Дата: 29.08.2012

Най-малкият ни участник в Европейските игри за трансплантирани и пациент на болница „Лозенец” Ивайло Генчев (9 г.) от град Нови пазар се завърна с 5 спечелени медала в различни дисциплини. Второкласникът, който преди шест години получи втори шанс благодарение на животоспасяваща трансплантация, взе в Загреб 2 златни отличия за хвърляне на малка топка и за най-активен спортист в неговата възраст.

Ивайло се окичи и с 2 сребърни медала за успешно представяне на тенис на маса и бягане, и бронз за бадминтон. Той спечели и статуетка за "Най-млад участник" на Хърватската асоциация на трансплантираните. По време на игрите за седмица Ивайло станал любимец на наши и на чужди спортисти, разказва майка му.

Момченцето от Нови пазар се класира за участие след блестящо представяне на националното състезание за трансплантирани в София през май. Сега замина за хърватската столица с финансовата помощ на двамата си благодетели и спасители проф. д-р Любомир Спасов и бизнесменът Георги Гергов.

Историята на Ивчо започва през 2006 г., когато бизнесменът Георги Гергов и съпругата му даряват така нужните 130 000 лв. за спешна операция на двегодишното момченце. За да извърши животоспасяващата операция, проф. д-р Спасов изпуска самолета си за Бостън, където трябва да участва в конгрес по сърдечна хирургия. Екипът трансплантира успешно черен дроб на Иво, дарен от майка му Димитричка, и след три месеца двамата са изписани живи и здрави.

След успешната за Ивчо година двамата с майка му сега са на заслужена почивка по родното Черноморие.

Информация: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1521696

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 »

Георги Мутафов
Заместник-директор на болницата, директор на Стационарен блок