Научен форум „Постижения в областта на феталната медицина“

Дата: 08.06.2012

На 7 юни в аулата на болница „Лозенец“ се проведе научен форум на тема „Постижения в областта на феталната медицина. Стандарти за пренатална диагностика“.

Лектор на събитието и специален гост на болницата бе проф. Кипрос Николаидес, ръководител на Центъра по фетална медицина към King’s College Hospital в Лондон –  първия център по фетална медицина във Великобритания и най-големия в света.

Целта на научния форум бе да запознае българските лекари и специализанти с последните новости, открития и перспективи в развитието на дородовата диагностика.

Темите на форума обхванаха:

- диагностика и лечение на фетална анемия;

- лечение на тромбицитопения;

- диагностика и скрининг на фетални аномалии;

- интраутробна терапия на диафрагмална херния на плода;

- фетоскопски операции;

- лазер-терапия;

- терапия на фето-фетален трансфузионен синдром, който възниква при монохориални близнаци;

- предотвратяване на преждевременно раждане;

- нови биохимични маркери – плацентарен растежен фактор;

- прееклампсия и рисковете, които крие тя.

Въпреки сериозната тематика на форума проф. Николаидес показа ораторско майсторство, като разведряваше слушателите с духовити шеги и интересни примери от практиката и живота си.

Гости на събитието бяха акушер-гинеколози от болница „Шейново“, Майчин дом и Военномедицинска академия.

Изказваме специална благодарност на д-р Мария Янкова, акушер-гинеколог в болница „Лозенец“, по чиято идея бе планирано и организирано събитието.

Снежана Ранчова
Главна медицинска сестра