Безплатни прегледи за хипертония

Дата: 16.05.2012

На 17 май в болница „Лозенец“ ще се извършат безплатни прегледи и консултации за високо кръвно налягане. Инициативата се провежда по случай Международния ден на хипертонията и е под мотото „Здравословен начин на живот – здравословно артериално налягане”.

Специален кабинет ще работи утре от 8.30 до 16 ч. в болница „Лозенец”, в който д-р Евгени Гигов ще приема без предварително записан час пациентите, решили да се прегледат или консултират относно хипертонията. Прегледът е безплатен и включва измерване на кръвното налягане, ЕКГ и консултация със специалист. Последващите диагностични и терапевтични процедури се извършват срещу направления от НЗОК или заплащане по ценоразписа на болницата.

17 май е обявен за Международен ден на хипертонията през 2005 г. по инициатива на Световната лига по хипертония. Целта е да се повиши информираността на обществото за „тихия убиец“ – артериалната хипертония.

Болестта засяга около 1 милиард  от населението на света и е причина за смъртта на повече от 7 милиона  души всяка година. България не е изключение – сърдечносъдовата смъртност е 65–66% от общата смъртност, като 80% е свързана с артериалната хипертония.

Христо Стоянов
Спешно отделение