УБ „Лозенец“ направи първата едновременна трансплантация на черен дроб и бъбрек у нас

Дата: 10.03.2016

Екипът на проф. д-р Спасов от Университетска болница „Лозенец“ извърши първата в България едновременна трансплантация на черен дроб и бъбрек на един и същи пациент. Реципиентът е млад мъж на 21-годишна възраст с терминална чернодробна надостатъчност поради вродено заболяване (конгенитална чернодробна фиброза) и терминална бъбречна недостатъчност поради хроничен тубулоинтерстициален нефрит. Пациентът е включен в листата на чакащите през март 2015 г.

Преди извършването на трансплантациите, състоянието на пациента се определя като критично, като единственото животоспасяващо лечение е спешното едновременно провеждане на двете трансплантации. Първо бе присаден черният дроб, след което бе извършена и бъбречната трансплантация. Операцията продължи общо 12 часа за двете трансплантации и приключи в ранните часове на 10.03.2016 г. Състоянието на пациента е стабилно и той се намира в интензивното отделение на болницата. В същия ден бе извършена още една успешна бъбречна трансплантация на 51-годишен мъж, който също е в добро състояние.

Колективът на УБ „Лозенец“ изказва благодарност на близките на донора и на колегите си от УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен, които са кондиционирали донора.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 »

Веселин Кожухаров
Клиника по ортопедия и травматология