Как да разпознаем грипа и неговите усложнения?
По последни данни на центъра по заразни и паразитни болести - една от три изследвани при тях проби са с грип. Има и случаи на COVID-19, но драстично по-малко. В областите в епидемия - мерките са идентични.
Те включват преустановяване на детските и женските консултации, профилактичните прегледи и задължителните ваксини. В училищата и детските градини се провежда стриктен филтър. А свижданията в болници и социални институции за деца и възрастни се спират.
Грипът и неговите усложнения
От дни в аптеките сред най-купуваните лекарства са тези за настинка и грип.
Д-р Иванов вижда пациенти със симптоми на кашлица и хрема всеки ден.
„Основната вълна сякаш попремина, беше в средата на месеца. Кашлицата минава най-трудно. Ако другата симптоматик минава за 2-3 дни - кашлицата остава за месец“, казва д-р Станислав Иванов, общопрактикуващ лекар.
Грипът може да има и усложнения, особено при децата, възрастните и хронично болните. Най-честото е пневмонията.
„Отити, синузити, пневмония, менингити - са усложнения от грипа, които могат да доведат до по-сериозни последствия. Много от пациентите започват самолечение или не изпълняват препоръките на лекаря и след 2-3 дни спират лечението, или се самолекуват. 2-3 дни се чувстват добре, и след това казват - по-зле става“, обясни медикът.
Лекарят съветва болните при неотминаващи симптоми и особено при влошаване, да потърсят помощ.
В момента - основната част от случаите са на грип А. По-малко са болните от тип В. Разлика в протичането им няма, казват експерти.
„Интересно е, че грип В по-трудно се поддава и на двете лекарствени средства“, каза Тодор Кантарджиев.
И докато столицата е далеч от епидемия - софийска област е сред районите с най-много болни.
„Когато повече хора се обръщат за помощ към личните си лекари, те биват регистрирани и съобщавани. И са налични в системата. Грипът е с кратък инкубационен период. Мерки, които се налагат за 1 седмица, при всички случаи би трябвало да имат ефект“, каза Николай Богданов, РЗИ Софийска област.
На този етап грипна ваканция не се предвижда.
273 на 10000 души са заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Плевен. Според здравните власти пикът е настъпил и се очаква затихване на заболеваемостта. От днес са в сила стандартните противоепидемични мерки, насочени основно към здравните, социалните, детските заведения и училищата.
Общопрактикуващите лекари отчитат ръст на болните от грип най-вече при децата до 5 години и учениците. Затова приветстват мерките.
Висока температура, последвана от хрема и дразнене в гърлото са сред най-честите оплаквания. По-рядко се проявяват и други симптоми като гадене и болки в стомаха.
На този фон в детските градини отчитат завръщане на преболедувалите, но мерките са в ход. Грипна ваканция за учениците не се предвижда.
Ако отсъстващите ученици достигнат 30%, е предвидено преминаване към обучение онлайн.