Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ЕАД

За добро зрение в по-зряла възраст: Трети световен конгрес „Противоречия в офталмологията“

Проф. Божимир Петровски, завеждащ Клиника по очни болести към УБ „Лозенец“, и д-р Дида Казакова, специалист офталмолог, взеха участие в Третия световен конгрес „Противоречия в офталмологията“ в Истанбул, Турция. Тъй като темите  на събитието засягат някои от най-разпространените заболявания на очите в днешно време, помолихме двамата офталмолози да споделят накратко своите впечатления. Ето какво ни разказаха те:

Проф. Петровски: „Противоречия в офталмологията“ е световен конгрес, който поради огромния международен интерес се провежда за трети път под егидата на Еврейското офталмологично общество. В конгреса участват офталмолози от целия свят, а лектори са едни най-добрите специалисти по очни болести. Тематиката на конгреса засегна актуални проблеми в офталмологията, като лечение на диабетната ретинопатия, различни съдови заболявания, като тромбози на ретината, водещи до слепота, лечение с „Анти GF“ средства, които спират или намаляват порастването на съдовете.

Проф. Петровски: Конгресът беше разделен на три панела. Първият беше посветен на ретината, вторият разглеждаше проблемите с глаукомата, а третият засягаше повече детската офталмология, травми и възпалителни заболявания. В частта, посветена на възпалителните заболявания, интересът беше насочен към факта, че много от тях отслабват имунитета на болните и по тази причина те протичат много по-злокачествено.

Д-р Казакова: Глаукомата предизвика специален интерес по време на конференцията, тъй като цели 3% от населението на света страдат от това заболяване. Глаукомата е безсимптомно заболяване, при което решаващ фактор е ранното диагностициране. 67 мил. души имат глаукома в света, като около 7 милиона са вече слепи. Освен традиционните лекарствени методи за лечение на глаукома има и нови техники, които са алтернативни на стандартната операция. В един от докладите, представени на конгреса, беше посветен на прилагането на тези техники при деца. Освен основните хирургически техники все повече навлизат и новите импланти, миниинвазивните техники, както и лазерната хирургия.

Проф. Петровски: Все повече се отдава значение на един от основните рискови фактори за глаукомата – очното налягане. То се лекува медикаментозно и оперативно. Традиционните средства успяват единствено да подобрят прогнозата, но не лекуват напълно заболяването. Търсят се нови комбинирани видове лечение – медикаментозно и ,,анти GF“. Последните проучвания показват, че благодарение на тях отокът на ретината намалява и ходът на заболяването се забавя.

Д-р Казакова: Доброто зрение в по-зряла възраст е изключително важно. Основната цел на конференцията беше осигуряване на по-добро качество на живот на пациентите.